Fuser czyli zespół grzewczy w drukarce HP

Zespół utrwalający

Zespół grzewczy, zwany też fuser-em  jest głównym elementem każdej drukarki laserowej zarówno czarno-białej jak i kolorowej. Jest zbudowany zazwyczaj z dwóch współpracujących ze sobą wałków. Papier wraz z naniesionym na niego tonerem przechodzi pomiędzy tymi wałkami. Zadaniem fuser-a w drukarce jest wprasowanie tonera w papier. Toner jest na trwale zespalany z papierem pod wpływem temperatury ok. 200°C. Jeden z wałków fuser-a wyposażony jest grzałkę. Ponieważ drukarka laserowa może wydrukować  stronę po 10-20 sekundach od momentu jej załączenia, grzałka musi mieć wystarczająco dużą moc, aby w tak krótkim czasie nagrzać wałki do odpowiedniej temperatury. Stąd też pobór prądu (szczególnie w momencie załączania i wydruku) każdej drukarki laserowej jest bardzo duży.

fuser samsung clx-3185

Jak pracuje fuser w drukarce

Wałki zespołu utrwalającego pokrywa się odpowiednią substancją, która z jednej strony nie pozwoli na przyklejenie się do nich tonera, a z drugiej ochroni wrażliwe elementy wałka przed działaniem wysokiej temperatury. Rolę tej substancji najczęściej spełnia oleju silikonowy nałożony na wałek w postaci cienkiej powłoki. W trakcie eksploatacji drukarek laserowych ulegają wszystkie elementy zespołu grzewczego: zużyciu ulegają zębatki, grzałka, powłoka wałków. Producenci drukarek zazwyczaj określają żywotność fuser-a na kilkaset tys. wydruków. Gdy licznik zespołu utrwalającego zbliża się do tej granicy, urządzenie zaczyna sygnalizować konieczność jego wymiany. W drukarce Samsung CLX-3185 pojawia się na wyświetlaczu komunikat  „Wymien wkrotce zespol utwal.”  Gdy licznik przekroczy granicę żywotności fuser-a, drukarka blokuje się i odmawia współpracy.

Naprawa czy regeneracja ?

Do naszego serwisu wielokrotnie trafiały drukarki, w których urządzenie komunikowało konieczność wymiany fuser-a. Koszt wymiany zespołu grzewczego w drukarkach laserowych to wydatek kilkuset złotych. W urządzeniu wielofunkcyjnym SAMSUNG CLX-3185 wymiana fuser-a na nowy kosztuje ok. 450zł. W drukarkach produkowanych przez inne firmy koszt fuser-a jest niejednokrotnie wyższy niż 1000zł. Warto więc zastanowić się czy montaż nowego zespołu grzewczego jest naprawdę potrzebny. Nasz serwis przed wymianą fuser-a sprawdza jego stan. Sprawdzamy stan wałków, zębatek i grzałki. Jeśli uszkodzona jest folie grzewcze to wymieniamy ją na nową. Jeśli drukarka ma zużytą grzałka – instalujemy nową. Zużyte zębatki zastępuje się nowymi. Takie podejście do naprawy znacznie zmniejsza koszty uporania się z komunikatem nakazującego wymianę zespołu utrwalającego.

Zobacz:  Uszkodzony system tuszu w drukarce HP PHOTOSMART. Co robić ?

Diagnostyka fuser-a

W większości drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, pomimo sygnalizacji konieczność wymiany fuser-a, nie ma konieczności jego wymiany. Sam użytkownik może stwierdzić czy trzeba wymienić lub naprawić zespół grzewczy. Trzeba sprawdzić:

Czy toner jest w całości wprasowany w papier; czy na papierze nie pozostają cząstki proszku, który po ruchu ręką rozmazuje się

Diagnoza zespołu grzewczego w drukarce laserowej

Czy wydrukowany tekst nie jest „pofalowany”; czy na wydruku nie ma ciemnych znaków, występujących w regularnych odstępach równych obwodowi wałka termicznego

Zespół grzewczy - problemy z wydrukiem

Jeśli stan wydruku jest dobry, wystarczy zresetować licznik zespołu grzewczego i drukarka znów będzie działać bez problemu. Nasz serwis resetuje wszystkie liczniki materiałów eksploatacyjnych w drukarce SAMSUNG CLX-3185:

  • pasa transferowego (transfer belt),
  • bębna światłoczułego (imaging unit),
  • rolki transferowej (transfer roller),
  • rolki pobierającej (tray roller),
  • tonerów.
Stan materiałów eksploatacyjnych w drukarce laserowej

Koszt resetu wybranego licznika jest nieporównywanie niższy niż koszt odpowiedniego podzespołu. Nasz serwis ma duże doświadczenie w resetowaniu liczników nie tylko w urządzeniach wielofunkcyjnych SAMSUNG CLX-3185. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Podobne wpisy