Monitor_LCD

OSD Locked na monitorze LCD

Naprawa błędu „OSD Locked”

Niektórzy użytkownicy monitorów/telewizorów LCD chcąc zmienić parametry monitora (kontrast, jasność …) mogą na ekranie ujrzeć napis „OSD locked”. Komunikat ten oznacza, że w monitorze zostało zablokowane (przez użytkownika, lub w wyniku przepięcia w sieci energetycznej) menu. A dostęp do menu jest dla Ciebie bardzo ważny, gdyż możesz przy jego pomocy zmieniać parametry monitora. Nasi serwisanci spotkali się z tym komunikatem (lub podobnym) w monitorach NEC, SAMSUNG, LG i iiyama. Do tej pory we wszystkich monitorach/telewizorach mogliśmy odblokować funkcję OSD. Niekiedy aby to zrobić musieliśmy resetować elektronikę LCD, niekiedy musieliśmy wgrywać firmware.

osd monitor lcd

Co to jest OSD ?

Regulacja monitora - OSD

OSD (On-Screen Display) w monitorach LCD służy do wyświetlania i kontrolowania różnych ustawień i funkcji monitora. Za pomocą OSD użytkownik może dostosować jasność, kontrast, ostrość obrazu, ustawienia kolorów, proporcje obrazu, wybór wejścia sygnału oraz inne parametry monitora.
OSD jest zwykle wywołujesz gdy naciśniesz specjalny przycisk na monitorze. Na ekranie wtedy pojawia się odpowiednie menu. Następnie możesz nawigować po menu za pomocą innych przycisków na monitorze, aby dostosować różne ustawienia według swoich preferencji. OSD jest niezbędnym narzędziem do kalibracji monitora i dostosowywania go do konkretnych potrzeb użytkownika, takich jak edycja grafiki, oglądanie filmów czy granie w gry. Gdy jednak zamiast menu ujrzysz komunikat „OSD locked” musisz odwiedzić najbliższy serwis komputerowy.