Speedtest internetu

Szybki internet

W dobie powszechnego internetu szerokopasmowego w zasadzie nie ma problemu z zakupem odpowiednio szybkich stałych łączy internetowych. Jest wielu operatorów, którzy – przynajmniej teoretycznie – dostarczą za stosunkowo niewielkie pieniądze łącze 100 MB/s. W firmie, instytucji, szkole korzystanie z internetu sprowadza się do przeglądania stron internetowych, odbierania poczty elektronicznej oraz przesyłanie danych przez internet. Szybkość 100 MBit/s w zupełności wystarczą do takiej pracy kilku-kilkunastu pracowników. Co jednak zrobić, gdy dostawcy internetu w praktyce jest w stanie dostarczyć nam jedynie łącze o szybkości nieprzekraczającej np. 10MBit/s, a musimy umożliwić swobodne korzystanie z internetu kilkunastu-kilkudziesięciu osobom. A nasz router do internetu nie radzi sobie z tym. Okazuje się, że jest rozwiązanie tego problemu – instalacja odpowiedniego routera do internetu.

Zwiększenie szybkości internetu – wybierz odpowiedni router

Można bowiem wykupić kilka łączy internetowych, niekoniecznie od tego samego dostawcy. Jeśli wykupimy np. 4 łącza o przepustowości 10MBit możemy mieć teoretycznie łącze 40Mbit. Ale jak podłączyć 4 linie internetowe do naszej sieci?. Jeśli topologia sieci w firmie jest odpowiednia, to wystarczy podzielić ją na 4 fizyczne podsieci, tym samym podzielić wszystkie nasze komputery na 4 grupy. Każdą grupę należy podłączyć do oddzielnych łączy internetowych i problem szybkości internetu jest rozwiązany.

Szybkość internetu

Ale pojawia się inny problem. Każda z podsieci będzie należała do innej klasy adresowej IP – jak więc zapewnić wszystkim użytkownikom dostęp do wspólnych zasobów: do serwera, do dysku sieciowego czy do drukarek sieciowych ?. Podział sieci na fizyczne podsieci nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Należy pójść innym tropem: trzeba jakoś „połączyć” oddzielne łącza internetowe, w taki sposób aby z punktu widzenia użytkownika było to jedno łącze.

ROUTER Linux

Takim „łącznikiem” jest odpowiedni router. Większość routerów ma tylko jedno złącze do podłączenia internetu, czyli złącze WAN. Jak więc podłączyć kilka linii internetowych do jednej sieci lokalnej ? Musimy mieć router wyposażony w kilka portów WAN. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie komputera PC z zainstalowanym systemem LINUX w tej roli. Możemy zrobić router do podłączenia kilku a nawet kilkunastu łączy internetowych. Takie komputery nasz serwis buduje, instaluje odpowiednie oprogramowanie oraz konfiguruje go u Klienta. To rozwiązanie ma i tę zaletę, że można router przystosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Można np. na routerze zainstalować firewall-a, zainstalować firmowy serwer pocztowy, udostępnić użytkownikom dysk sieciowy, udostępnić drukarkę podłączoną serwera. Z punktu widzenia użytkownika sieci taka drukarka będzie spełniać rolę drukarki sieciowej. Jeżeli Klient nie potrzebuje routera o aż tak rozbudowanych możliwościach wystarczy zakupić router wyposażony w odpowiednią ilość portów WAN.

Jak zwiększyć szybkość internetu. Router z 2x WAN

ROUTER Mikrotik – łącze zapasowe do internetu

Router Mikrotik. Szybki internet.

Takie rozwiązanie można brać również pod uwagę również wtedy, gdy Klient chciałby mieć w pełni bezawaryjne łączę internetowe. A przecież łącze internetowe w każdej firmie czy instytucji jest newralgicznym elementem sieci komputerowej,  więc powinno być bezawaryjne. Łatwo sobie wyobrazić jak będzie działać firma jeśli ulegnie uszkodzeniu internet – firma w praktyce działać nie będzie. Dlatego też warto zainstalować redundantne łącza. Wystarczy zakupić 2 lub więcej łączy od różnych dostawców. Jeśli np. wybierzemy jedno łącze przewodowe a drugie bezprzewodowe – to mamy pewność, że jeśli ulegnie awarii jedno to drugie będzie pracować i nie stracimy kontaktu z internetem – firma będzie nadal funkcjonować.

Nasza firma zaprojektuje sieć komputerową dzięki której będzie ona szybsza i bezpieczniejsza. Dostarczymy odpowiedni sprzęt sieciowy, instalujemy go w taki sposób, aby nie było potrzeby dużej zmiany w okablowania sieciowym u Klienta. Konfigurujemy przełączniki, routery oraz punkty dostępowe pod potrzeby Klienta. Na jego życzenie zajmujemy się administrowaniem sprzętu sieciowego w firmie.