OKI B412 - drum

OKI B411 i B412. Co oznacza komunikat WYMIEŃ BĘBEN

Jak działa drukarka laserowa ?

Drukarka laserowa używa promienia laserowego do naładowania bębna światłoczułego (drum), co tworzy wzór danych do wydruku. Następnie bęben przyciąga proszek tonera do miejsc, gdzie brakuje naładowania elektrycznego, formując obraz. Papier przechodzi przez bęben, przenosząc toner na swoją powierzchnię, a następnie przechodzi przez rolkę fiksującą, gdzie toner jest utrwalany poprzez wysoką temperaturę i ciśnienie, tworząc trwały wydruk. Dzięki temu procesowi drukarki laserowe oferują szybki i wysokiej jakości druk, szczególnie w przypadku tekstów i grafik. Bęben światłoczuły jest więc kluczowym elementem uczestniczącym w procesie wydruku. Od jego jakości zależy jakość wydruku. Gdy bęben, a szczególnie jego wałek światłoczuły jest złej jakości bądź uszkodzony mechanicznie (porysowany), to wydruk będzie niewyraźny, pobrudzony lub wręcz bardzo blady. Oprócz tego drukarka może zasygnalizować inny problem: „Wymień bęben”. Co on oznacza ?

OKI B412

Komunikat „Wymień bęben”

Bęben drukarki OKI B411, B412, B431, B432

Z tego też powodu producenci drukarek laserowych, w których bęben jest elementem oddzielnym, dbają o to, aby użytkownik nie używał już bębna, gdy wydrukuje on określoną ilość kopii. Bębny światłoczuły mają liczniki odliczające ilość wydrukowanych stron. Gdy licznik przekroczy ustaloną wartość, drukarka odmawia pracy – pojawia się komunikat „Wymień bęben” (replace the image drum). Licznik bębna w niektórych drukarkach znajdują się w samym bębnie, w innym  drukarkach jest na płycie elektroniki urządzenia. W przypadku drukarki OKI B411/431 i B412/432 producent zastosował oddzielny bęben z licznikiem umieszczonym w drukarce. Firma OKI ustaliła, że po wydrukowaniu 25 tys. stron, bęben jest już tak złej jakości, że należy go wymienić. Koszt zakupu nowego, oryginalnego bębna do drukarki OKI B411/B412 to wydatek ok. 500-600zł brutto. Nie dziwi więc, że wielu użytkowników szuka innego rozwiązania problemu zużytego bębna. Takie rozwiązanie istnieje.

Zobacz:  Uszkodzony system tuszu w drukarce HP PHOTOSMART. Co robić ?

Jak usunąć problem „Wymień bęben”

Bęben w drukarce składa się z wałka światłoczułego, paru innych wałków napędowych, zbiornika na toner i paru innych elementów. Jedynym realnie zużywającym się podzespołem jest wałek światłoczuły. Okazuje się, że ten wałek po wydrukowaniu 25000 stron daje jedynie nieznacznie gorszy wydruk w porównaniu z nowym wałkiem. Z doświadczenia naszego serwisu wynika, że dopiero po wydrukowaniu ok. 100tys. stron na jednym wałku światłoczułym, obraz jest zauważalnie gorszy. Zatem bęben światłoczuły można regenerować bez wymiany wałka światłoczułego nawet 4 razy. Później należy już wymienić wałek (nie cały bęben) na nowy.

Firma ELPRO-Bis regeneruje bębny do drukarek OKI

Nasza firma oferuje profesjonalną usługę regeneracji bębna do drukarki OKI B411/B431 i B412/B432. Usługa polega na wyczyszczeniu bębna, usunięciu zużytego tonera, wymianie wałka światłoczułego gdy jest to konieczne (przy 4 regeneracji bębna lub gdy wałek jest uszkodzony mechanicznie) oraz wyzerowaniu licznika.  Dzięki w ten sposób przeprowadzonej regeneracji bębna, wydruk będzie wyraźny i czysty. Dzięki regeneracji bębna obniżycie Państwo znacząco koszty eksploatacji drukarki. Koszt regeneracji w naszej firmie wynosi 270,00 zł brutto, jeśli nie ma konieczności wymiany wałka światłoczułego. Gdy musimy wymienić wałek, koszt wynosi 350,00 zł brutto.

Podobne wpisy