Tablet jako nawigacja GPS

tablet jako nawigacjaSystem nawigacji satelitarnej GPS służy do wyznaczania pozycji geograficznej (długość, szerokość geograficzną oraz wysokość elipsoidalną). Składa się 24 satelitów aktywnych i 4 rezerwowych. Rozmieszczone są na orbitach wokół Ziemi na wysokości około 20000 km nad powierzchnią Ziemi. Ich inklinacja (kąt pomiędzy płaszczyzną orbity satelity a płaszczyzny równika) jest równa 55°. Satelity okrążają nasz glob dwukrotnie w ciągu doby. Pozycje satelitów są tak dobrane, aby pokrywały swym zasięgiem całą powierzchnię Ziemi.

Zasada działania systemu nawigacji GPS opiera się na pomiarze odległości pomiędzy satelitą a odbiornikiem. Do dokładnego pomiaru potrzebne jest aby odbiornik odebrał sygnał z przynajmniej 4 satelitów. Dzięki temu odbiorniki GPS, na podstawie sygnałów z satelitów obliczają swoje położenie, prędkość i dokładny czas. Do odbiornika GPS podłączona jest cyfrowa mapa wraz z stosownym oprogramowaniem, które przetwarza napływające dane i wyświetla swoje aktualne położenie na tle mapy.

satelity gps

Na rynku dostępnych jest wiele odbiorników do nawigacji. Różnią się one wielkością wyświetlacza, jego rozdzielczością, sposobem wizualizacji map (dwu- lub trójwymiarowa) ale przede wszystkim rodzajem zainstalowanej mapy. Warto na to zwrócić szczególną uwagę. Jeśli będziemy korzystać z nawigacji tylko w kraju – wystarczy wybrać nawigacją z mapą Polski. Jeśli jeździć będziemy po innych krajach – trzeba wybrać nawigację z mapami całej Europy. Ponadto warto zwrócić uwagę czy będziemy jeździć samochodem osobowym czy ciężarowym. W tym drugim przypadku należy wybrać nawigację dla ciężarówek. Jadąc samochodem ciężarowym musimy bowiem wybierać trasę z uwzględnieniem wysokości pojazdu (przejazd pod niskimi wiaduktami), nośności mostów i ograniczeń ruchu dużymi samochodami w niektórych miejscach (centra miast).

Dokonując zakupu należy więc wybrać urządzenie, które odpowiada aktualnym naszym potrzebom. A co stanie się, jeśli nasze wymagania zmienią się (np. przesiadamy się z samochodu osobowego do ciężarowy) ?. Wtedy zazwyczaj należy kupić nowy odbiornik. Można jednak wybrać rozwiązanie bardziej uniwersalne, pozwalające na korzystanie ze starego urządzenia gdy zmienią się nasze potrzeby. Proponujemy zakup tabletu z odbiornikiem GPS i zainstalowanie na tym urządzeniu odpowiedniej mapy.

teblety

Przy bardzo szerokim wyborze tabletów na naszym rynku każdy może wybrać coś dla siebie. Nasz serwis proponuje jednak markowe tablety, które pozwalają na korzystanie z nich przez długie lata. Oczywiście tablet musi mieć moduł GPS. Odbiornik 3G nie jest konieczny. Dla instalacji mapy potrzebna będzie karta sieci bezprzewodowej WiFi – ale to prawie każde urządzenia ma w standardzie. Warto zadbać o to aby tablet wyposażony był w szybki procesor (dwa lub cztery rdzenie) tak, aby wizualizacja trasy na mapie przebiegała płynnie. Lepiej wybrać procesor szybszy niż wymaga tego aktualnie instalowana mapa, bo w przyszłości mapy mogą mieć funkcje, wymagające większej mocy obliczeniowej procesora. Wyświetlacz dobieramy w zależności od swoich upodobań, ale przekątna 7″-8″ powinna być wystarczająca.

Wybór mapy jest ważnym problemem. W pierwszym kroku wybieramy kraje, których mapy chcemy mieć. Jeśli z nawigacji korzystamy lub w przyszłości korzystać będziemy w samochodach ciężarowych należy wybrać wersję na te samochody. Warto wybierać mapy znanych producentów, które mają możliwość aktualizacji. Znani producenci map oferują w cenie –  roczną bezpłatną aktualizację. Niektórzy producenci umożliwiają zainstalowanie mapy testowej, która jest w pełni funkcjonalna, ale działa przez pewien czas – najczęściej 7 dni. Ten czas pozwala nam na przetestowanie możliwości mapy, jej dokładności oraz interfejsu użytkownika.

Nasz serwis doradza zakup nawigacji w postaci tabletu i zewnętrznej mapy. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dwie korzyści: posiadamy profesjonalne urządzenie do nawigacji satelitarnej a oprócz tego normalny tablet, z którego możemy korzystać na co dzień: możemy serfować po internecie, wysyłać i odbierać maile, tworzyć dokumenty, korzystać z wielu innych możliwości tabletu. Kupując zewnętrzną mapę nie jesteśmy skazani na mapę fabryczną, której autorem jest producent nawigacji. Mapy fabryczne, szczególnie zainstalowane w nawigacjach tańszych nie są niestety najlepsze. Są mniej dokładne, nie uwzględniające nowych dróg czy też nowej organizacji ruchu. Warto zaufać mapą, których producent specjalizuje się tylko w ich produkcji. Te firmy na bieżąco aktualizują swoje produkty i mamy gwarancję ich najwyższej jakości.

Nasz serwis ma duże doświadczenie w sprzedaży i konfiguracji urządzeń do nawigacji satelitarnej w oparciu o tablety. W zależności od potrzeb Klienta dobieramy właściwe urządzenie i najlepszą mapę. Konfigurujemy systemu GPS dla samochodów osobowych i ciężarowych, a nawet dla osób uprawiających turystykę pieszą lub rowerową. Wraz z mapami instalujemy dodatkowe oprogramowanie, ułatwiające korzystanie z urządzenia.

Zobacz tez ...