Rodzaje projektorów multimedialnych

Przeglądając oferty producentów projektorów kupujący może mieć problemy z wyborem urządzenia. Klient musi wiedzieć jak działają te urządzenia aby móc świadomie wybrać rozwiązanie dla siebie najkorzystniejsze. Główne różnice pomiędzy projektorami polega na zastosowanej technologia wyświetlania obrazu. Dwie dominujące obecnie technologie w projektorach to DLP i LCD. Ostatnio w technologii budowy projektorów pojawiło się nowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu bezlampowej technologii LED zamiast lampy halogenowej.

Projektory LCD

Zasada działania typowego projektora LCD jest następująca: światło z lampy halogenowej jest rozczepiane na składowe: czerwone, zielone i niebieskie (RGB) przy użyciu specjalnych filtrów. Każdy z tych strumieni barw skierowane jest na jeden z trzech paneli ciekłokrystalicznych LCD. Obrazy wytworzone przez każdy z paneli LCD jest nakładane na siebie i wyświetlany jest na ekranie za pośrednictwem obiektywu.

Projektory DLP

W przypadku projektorów DLP światło z lampy tradycyjnej kierowane jest na powierzchnię chipa DMD. W układzie DMD wbudowana jest system mikroskopijnych luster. Lustra w chipie mają kształt kwadratu o boku 16 mikronów. Każde lustro odpowiada jednemu pixelowi. Odległości pomiędzy lustra są  tak małe (poniżej 1 mikrona), że praktycznie tworzą one jednolitą powierzchnię. Lustro jest ruchome i zazwyczaj odchyla się z zakresie max. +-12 stopni. Lustra działają (odchylają się) na tyle szybko, że można uzyskać obraz  z odświeżaniem 60 HZ bez żadnych smużeń i opóźnień. Sterując kątem odchylania lustra uzyskujemy regulację jaskrawości obrazu. Każde z luster odpowiada za barwę jednego piksela w jednym z 1024 odcieni szarości.  Obrazy wytworzone w układzie DMD jest wyświetlany na ekranie za pośrednictwem obiektywu. Projektory DLP zazwyczaj mają jeden układ DMD i są wyposażone w dodatkowy wirujący filtr dla trzech kolorów. Informacja o składowych poszczególnych barw RGB są wyświetlane kolejno. Zaawansowane projektory stacjonarne korzystają z trzech układów DMD i każdy z nich odpowiada za reprodukcję jednego z trzech kolorów podstawowych. To eliminuje potrzebę stosowania kolorowego wirującego filtrów i poprawia jakość obraz.

Projektory LED

W przeciwieństwie do projektorów lampowych, posiadających jedno źródło światła (lampę), projektory LED posiadają 3 źródła światła – trzy diody LED generujące światło w określonych kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Dioda LED (Light Emitting Diode) to dioda emitująca światło (dioda jest elektroluminescencyjnym źródłem światła).  Dalsza droga światła zależy od wersji projektora. Diody LED generują światło dla układów optycznych LCD (projektory LED LCD) lub DLP (projektory LED DLP). Rewolucyjność technologii LED w projektorach polega na wyeliminowaniu lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej diodami LED.

Wady i zalety projektorów multimedialnych

Wadami projektorów wykonanych w technologii LCD jest mały kontrast. Wypełnienie obrazu z projektora LCD wynosi nie więcej niż 70 %, co powoduje, że widoczne są poszczególne pixele (siedząc blisko od ekranu zauważymy, że obraz składa się z drobnych punktów). Świecą one nieco jaśniej niż projektory DLP przy wykorzystaniu lampy o tym samej mocy. Zaletami projektorów LCD jest brak „efektu tęczy”.

Zaletami projektorów DLP są dość małe wymiary. W sprzedaży są urządzenia o wadze poniżej 1 kg, wiec są idealne do celów mobilnych. Urządzenia DLP charakteryzują się wysokim kontrastem. Wypełnienie obrazu wynosi ok. 90 %, co powoduje, że obraz jest bardziej wygładzony i pozbawiony widocznych pikseli. Głównymi wadami projektorów DLP jest występujący „efekt tęczy” – kolory są nałożone jeden na drugim (efekt zauważalny przez niewielki odsetek użytkowników).

Zalet projektorów LED jest wiele ale najważniejsze z nich to: mały pobór prądu, małe rozmiary, duża trwałość. Żywotność diod LED wynosi ok. 20 tys. – 30 tys. godzin, a więc w projektorze nie trzeba wymieniać lampy nawet przez wiele lat. Diody LED w stosunku do lamp halogenowych zapewniają znacznie niższą jasność obrazy. Z tego względu projektory LED praktycznie nie można stosować do prezentacji w warunkach nasłonecznienia pomieszczenia.

Zobacz tez ...