Problem ze skanowaniem i kopiowaniem

Nieczyste skanowanie_xerox_2540mfp Klienci od kilku lat coraz częściej kupują zamiast drukarek – urządzenia wielofunkcyjne. Urządzenia te oprócz drukarki  spełniają funkcję skanera i kserokopiarki, a czasami również faksu. Szczególnie funkcja skanera i kserokopiarki są bardzo wygodne dla Klientów. Użytkownik może skanować dokumenty w trybie kolorowym, a także kopiować je w trybie monochromatycznym (dla urządzeń wielofunkcyjnych czarno-białych) lub kolorowym (dla urządzeń kolorowych). Wiele urządzeń wielofunkcyjnych potrafi kopiować bez podłączenia komputera, co jest bardzo wygodną opcją, gdyż pozwala to na równie szybkie kopiowanie jak przy użyciu kopiarki analogowe.

Użytkowanie urządzenia wielofunkcyjnego przez dłuższy czas  może spowodować, że kopie wychodzące z drukarki są „brudne” (przyciemnione). Aby zdiagnozować problem należy

  • wydrukować testową stronę z drukarki,
  • skopiować testową stronę przy kładąc kopiowaną kopię na szybie skanera,
  • skopiować testową stronę przy wykorzystaniu podajnika dokumentów ADF (jeśli urządzenie posiada taką funkcję)

WSzyba skanera zależności od tego, na którym z powyższych wydruku pojawi się „zabrudzenie” dowiemy się, który z elementów urządzenia wielofunkcyjnego należy wymienić bądź przekonserwować. Jeżeli nieczysty wydruk wychodzi przy skanowaniu z szyby – wtedy musimy tę szybę wyczyścić. Zabrudzenie szyby może spowodować też pojawienie się komunikat o błędzie pozycjonowania skanera. Czyszczenie szyby może przeprowadzić  tylko profesjonalny serwis – szyba jest zabrudzona od wewnątrz, a więc aby to zrobić należy zdemontować skaner i wymontować szybę. Samodzielna próba wyczyszczenia szyby może skończyć się jej uszkodzeniem (pęknięciem). Co więcej demontaż skanera jest zazwyczaj dość skomplikowane i nie zalecamy jego przeprowadzenia bez instrukcji serwisowej do urządzenia.

Po wyczyszczeniu szyby skanera i ewentualnie markerów pozycjonujących skaner, urządzenie wielofunkcyjne będzie skanować i kopiować przy użyciu szyby skanera bez zarzutu – kopia będzie tak czysta jak w nowym urządzeniu. Przestaną pojawiać się również komunikaty o błędnym pozycjonowaniu skanera.

Zobacz tez ...