Pas transmisyjny do SAMSUNG CLX-3185

pas transmisyjny samsung clx-3185Budowa kolorowej drukarki laserowe jest nieco inna niż drukarki czarno-białej. Zamiast jednego tonera, kolorowe drukarki posiadają ich 4: jeden czarny i 3 kolory (czerwony, niebieski i żółty). Również sam proces tworzenia obrazu w drukarce kolorowej jest nieco inny. O ile w urządzeniu czarno-białym obraz „rysowany” jest na bębnie światłoczułym i następnie przenoszony na papier, to w drukarce kolorowej występuje jeszcze jeden element pośredniczący w procesie przenoszenia wydruku na papier. Tym elementem jest pas transmisyjny (pas transferowy). Na niego przenoszony jest obraz tworzony na bębnach światłoczułych umieszczonych w kartridżach każdego tonera. W ten sposób na pasie transmisyjnym tworzy się obraz złożony z nałożonych czterech obrazów: czerwonego, niebieskiego, żółtego i czarnego – tworzony jest obraz kolorowy. Następnie z pasa transferowego obraz przenoszony jest na papier.

Pas transferowy jest materiałem eksploatacyjnym, który jest zużywany w trakcie użytkowania drukarki. Żywotność pasa jest też określona przez producenta drukarek. Dla większości urządzeń wynosi ona 100 tys. stron. Po wydrukowaniu takiej ilości stron, drukarka zaczyna sygnalizować o konieczności wymiany tego elementu na nowy. Bez wymiany pasa, drukarka nie będzie działać, a to za sprawą wbudowanego w niego licznika. Licznik ten zwiększa się gdy drukowana jest kolejna strona. Licznik zwiększa się o 1 gdy drukowana jest strona czarno-biała.  Przy wydruku kolorowym w większości drukarek licznik zwiększa się o 4 (każda barwa na wydruku zwiększa o licznik 1). Gdy licznik osiągnie górną granicę, określoną przez producenta – drukarka zatrzymuje się.

Licznik wydrukowanych stron znajduje się zazwyczaj w pasie transferowym i jest to prosty układ scalony. W większości drukarek jest możliwość wyzerowania tego licznika, dzięki czemu nie ma konieczności zakupu nowego podzespołu. Nasz serwis zajmuje się takimi usługami.

Pas transferowy może również ulec mechanicznemu uszkodzeniu – folia transferowa ma określoną żywotność. Do naszego serwisu trafiały drukarki z różnymi tego typu uszkodzeniami: pojawiają się wgniecenia lub nawet dziury w foli, niekiedy folie są wręcz przedarte. Objawem takich uszkodzeń  jest niewyraźny, nieczysty wydruk, często z dużymi plamami. Jeżeli pas ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu – należy pas wymienić na nowy. Można oczywiście wymienić sam uszkodzony element – zazwyczaj folię transferową – ale z w większości drukarek niewiele się na tym zaoszczędzi. Nasz serwis posiada pasy tensmisyjne do drukarek SAMSUNG, HP, XEROX, Brother, OKI  i innych.

Zobacz tez ...