Po wprowadzenie do sprzedaży monitorów ciekłokrystalicznych nastąpiła rewolucja w preferencjach konsumentów. Nowe monitory pobierały o wiele mniej energii niż monitory kineskopowe, były bardziej przyjazne dla oczu użytkownika. Ponadto zajmowały na biurku znacznie mniej miejsca. Monitory te jednak miały swojego rodzaju piętę achillesową. Jak wiadomo aby na monitorze był widoczny obraz wymaganie jest podświetlenie. Podświetlanie monitora było oparte na lampach jarzeniowych CCFL, które były bardzo wrażliwe na wstrząsy. Było to szczególnie dokuczliwe w laptopach. Uszkodzenie mechaniczne lampy wiązało się praktycznie z koniecznością wymiany całego wyświetlacza. Żywotność takich świetlówek też pozostawiała wiele do życzenia (pierwsze monitory i telewizory LCD miały ograniczoną gwarancję na lampę). Obecnie technologia podświetlenia CCFL w telewizorach i monitorach LCD zostały całkowicie wyparte przez podświetlenie LED.
W monitorach (telewizorach) LCD z podświetlaniem LED zamiast lamp jarzeniowych wykorzystywane są białe diody LED (Light-Emitting Diode). Diody LED wyróżniają się zdolnością do bardzo wydajnego zamieniania energii elektrycznej w światło. W klasycznych modelach z podświetleniem lampowym ponad połowa pobieranej energii szła na podświetlenie, przy czym wykorzystanie tej energii nie było optymalne – tak jak w każdej świetlówce większość energii wypromieniowywane jest w postaci ciepła, które ogrzewało powietrza w pobliżu lampy. Diody LED praktycznie się nie nagrzewają. Ich sprawność jest zdecydowanie wyższa, co powoduje, że praktycznie cała energia elektryczna dostarczana do diody zamieniana jest na światło. Ponadto diody LED reagują zauważalnie szybciej niż lampy jarzeniowe. W zależności od tego jak te diody są rozmieszczone pod powierzchnią ekranu rozróżniamy zasadnicze dwa typy podświetlenia LED: krawędziowe i pełne.
Podświetlanie krawędziowe (Edge LED)
W przypadku podświetlania krawędziowego diody rozmieszczone są na krawędzi wyświetlacza ciekłokrystalicznego (w niektórych rozwiązaniach diody umieszczone są tylko wzdłuż górnej i dolnej krawędzi), a dzięki zastosowaniu specjalnych świetlnych dyfuzorów – światło jest rozprowadzane na cały ekran. Od jakości tych elementów rozpraszających zależy jakość wyświetlanego obrazu. Niezależnie jaki zastosować dyfuzor, zawsze przy tego typu podświetleniu mogą być bardzie lub mniej widoczne nierównomierności podświetlenia – obraz może być jaśniejszy wzdłuż krawędzi panelu (tam umieszczone są diody) i ciemniejszy w środku. To nierównomierne podświetlenie widoczna jest najbardziej gdy wyświetlany jest tylko obraz z czarnym tłem. Wtedy ta niewątpliwa wada paneli z podświetleniem krawędziowym (monitorów i telewizorów) jest najbardziej widoczna. Przy wyświetlaniu normalnego obrazu w obecnie produkowanych panelach LCD LED ten efekt praktycznie jest niezauważalny. Technologia krawędziowego podświetlenia umożliwia projektantom nadawać monitorom z podświetleniem krawędziowym LED znacznie smuklejsze profile obudowy, gdyż bezpośrednio za ekranem nie znajdują się żadne diody LED.
Podświetlanie pełne (Full LED)
Tego typu rozwiązanie jest rzadziej wykorzystywany przez producentów paneli (monitorów i telewizorów) niż podświetlanie krawędziowe. W przeciwieństwie do podświetlenia Edge LED, Full LED wykorzystuje większą liczbę diod LED, które są umieszczone bezpośrednio za ekranem monitora, aby podświetlać obraz. Technologia ta powoduje, że monitory są nieco grubsze niż Edge LED, ponieważ warstwa diod umieszczona jest pod całym ekranem. Monitor czy telewizor wygląda więc odrobinę mniej atrakcyjnie, ale ma jedną niepodważalną zaletę – praktycznie idealny obraz. Rozwiązania tego typu mają większy pobór prądu. Ale z to na ekranie wyświetlany jest obraz o niezwykle wysokim kontraście. Wyświetlana jest najgłębsza czerń, jednak nawet w ciemnych scenach wyświetlane są wszystkie szczegóły.
Pełne podświetlanie LED z funkcją miejscowego przyciemniania
Obecnie prawie wszystkie panele LCD z pełnym podświetlaniem LED wyposażane są w technologię strefowego wygaszania (Local Dimming). Dzięki temu podświetlanie może lepiej dostosowywać się do aktualnie prezentowanego obrazu i oferować lepsze odwzorowanie kolorów. Panel potrafi wyłączyć wybrane sekcje diod LED w miejscu, gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz. Pozwala to na uzyskanie wysokiego kontrastu oraz znaczną poprawę głębi czerni. Pełne podświetlenie LED ze strefowym wygaszaniem to częste rozwiązanie w droższych modelach telewizorów.
Podsumowanie
Zmiana sposobu podświetlania w monitorach i telewizorach LCD przyniosła rewolucję na rynku. Obecnie większość sprzedawanych telewizorów i monitorów ma podświetlenie LED-owe. Mniejsza grubość urządzenia, znacznie mniejszy pobór prądu, znacznie lepszy, bardziej kontrastowy obraz – są głównymi powodami znacznego zmniejszenia zainteresowania urządzeniami z podświetleniem świetlówkami CCFL.