Jeśli rozglądasz się za laptopem do gier masz zapewne problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Obecnie na rynku znajduje się cała masa różnych laptopów. Na szczęście tzw. „składaki” wśród laptopów to rzadkość. Obecnie dominują markowe notebooki. Kupując sprzęt należy kierować się jedynie jego parametrami i ceną. Dla większości użytkowników najważniejszym parametrem laptopa jest moc procesora i wielkość pamięci operacyjnej. Ale nie dla wszystkich. Dla graczy równie ważnym parametrem jak te wymienione, jest karta graficzna (VGA, SVGA). Kupując laptopa nie można wybrać sobie konkretnego modelu i poprosić o zainstalowanie w nim konkretnej karty graficznej. Większość laptopów do gier ma co prawda złącze graficzne, w które montuje się zewnętrzną kartę graficzną. Ale robi się to na etapie produkcji w fabryce. Potem użytkownik nie ma możliwości jej wymiany na inną. Dlatego też wybierając dla siebie laptopa trzeba wybierać wpośród modeli zaproponowanych przez poszczególnych producentów.
Każda współczesna karta graficzna składa się zasadniczo z trzech elementów:
- GPU – to specjalizowany procesor graficzny. Głównym zadaniem GPU jest wykonywanie obliczeń związanych z operacjami graficznymi (rysowanie linii, wypełnia konturów) i umieszczenie informacje o obrazie w pamięci RAM. Praca GPU uwalnia procesor główny CPU z konieczności wykonywania tych zadań. W tej sytuacji procesor CPU może zająć się innymi obliczeniami, co skutkuje zwiększeniem wydajności całego komputera. Procesory graficzne współpracują z pamięcią RAM znajdującą się na kartach graficznych,
- pamięć, w której przechowywane są informacje o obrazie,
- przetwornik RAMDAC (Random Access Digital/Analog Converter), sterujący wyświetlaniem obrazu. Jest to układ, który odczytuje zawarte w pamięci karty graficznej dane o obrazach, które następnie przetwarza na sygnał analogowy. Taki sygnał jest dalej przesyłany poprzez złącze VGA do monitora analogowego. RAMDAC może też odczytane dane przesłać bez zamiany na sygnał analogowy bezpośrednio do cyfrowych wyjść DVI, HDMI lub DisplayPort.
Wszystkie wymienione powyżej elementy muszą współpracować ze sobą i od ich parametrów zależy jakość i szybkość wyświetlania obrazów na ekranie monitora komputerowego.
Parametry karty graficznej
Najważniejszymi parametrami karty graficznej są:
- moc obliczeniowa karty,
- wielkość pamięci video,
- rodzaj i architektura pamięci.
Pamięć karty graficznej
Kupując laptopa do gier nie można kierować się tylko ilością pamięci karty. Obecnie nawet słabe modele kart graficznych mają zazwyczaj 1024 MB VRAM. Ważne jest sprawdzenie jaki typ pamięci wideo jest zamontowany i jaka jest szerokość magistrali. Magistrala stanowi drogę, po której przesyłane są dane pomiędzy GPU i pamięcią. Każda magistrala pamięci ma jakąś szerokość, która określana jest w ilości bitów. Im jest ona szersza, tym więcej danych można jednocześnie przesłać. Magistrala pamięci to jeden z najważniejszy parametrów mający wpływ na ogólną wydajność karty graficznej. Współczesne mobilne karty graficzne mają magistrale: 128-bit – 256-bit.
Ważnym parametrem pamięci jest jej typ. Obecnie na rynku są dostępne karty graficzne wyposażone w pamięci: DDR2, DDR3, GDDR3, GDDR5. Karty z VRAM typu DDR2 nie nadają się do gier, ponieważ przepustowość, jaką oferują, jest zbyt niska. Obecnie najlepsze karty graficzne wyposażane są w pamięci GDDR3 i GDDR5. I takie też pamięci musza być zastosowane w kartach graficznych laptopów do gier.
Procesor graficzny GPU
Cała sekwencja video, która ma być wyświetlona na monitorze jest powtarzana przez GPU klatka po klatce. Aby ludzkie oko widziało płynny ruch, kolejne klatki muszą być wyświetlany co częstotliwością najmniej 25 klatek na sekundę. W nowoczesnych grach komputerowych największy realizm uzyskuje się dopiero przy 60 klatkach na sekundę. Dlatego też procesor karty graficznej musi mieć dużą moc obliczeniową.
Moc obliczeniowa procesora to liczba działań arytmetycznych, jakie może on wykonać w danym czasie. Współcześnie moc obliczeniową wyraża się zwykle w liczbie takich operacji na sekundę (FLOPS – ang. FLoating point Operations Per Second). Obecnie produkowane karty graficzne cechują się bardzo wysoką mocą obliczeniową przy równoległym przetwarzaniu danych. Dla przykładu układ GeForce GTX 680 ma moc obliczeniową wynoszącą 3090 GFlops (Giga FLOPS), a Nvidia GeForce GTX 660 Ti – 2050 GFlops. Jak widać moc ta jest znacznie większa niż moc obliczeniowa procesorów CPU. Procesor Intel Core i7-990X Extreme Edition pracujący z częstotliwością 3,46GHz dysponuje wydajnością obliczeniową wynoszącą 83 GFlops. Procesory serwerowe Intel Xeon E7-8870 ma moc obliczeniową 112 GFlops-ów.
W skład każdego procesora GPU wchodzą procesory strumieniowe (SP – stream processor), których zadanie jest nie tyle przetwarzanie grafiki co równoległe jej przetwarzanie. To one w głównej mierze odpowiadają za ogólną wydajność karty graficznej. Im układ ma więcej procesorów strumieniowych, tym lepiej. W chipach Nvidii mieści się do 512 takich procesorów, natomiast firma AMD oferuje karty graficzne z 1500 procesorami strumieniowymi.
Obecnie w laptopach można spotkać karty graficzne produkowane przez firmy: INTEL, NVIDIA i AMD. Karty produkowane przez INTEL-a są zintegrowane z procesorem i nie zapewniają dostatecznej mocy obliczeniowej, więc do gier się nie nadają. Zatem użytkownik musi zdecydować się czy wybierać karty NVIDIA czy AMD. Przy wyborze należy kierować się parametrami wyżej opisanymi. Dobrze jest też skorzystać z dostępnych na stronach internetowych rankingów kart graficznych.