W dobie powszechnego internetu szerokopasmowego w zasadzie nie ma problemu z zakupem odpowiednio szybkich stałych łączy internetowych. Jest wielu operatorów, którzy – przynajmniej teoretycznie – dostarczą za stosunkowo niewielkie pieniądze łącze 10-80 MB/s. W firmie, instytucji, szkole korzystanie z internetu sprowadza się do przeglądania stron internetowych, odbierania poczty elektronicznej oraz przesyłanie danych przez internet. Szybkość 10-20 MBit/s w zupełności wystarczą do takiej pracy kilku-kilkudziesięciu pracowników. Co jednak zrobić, gdy dostawcy internetu w praktyce jest w stanie dostarczyć nam jedynie łącze o szybkości nieprzekraczającej np. 10MBit/s, a musimy umożliwić swobodne korzystanie z internetu kilkunastu-kilkudziesięciu osobom. Okazuje się, że jest rozwiązanie tego problemu.
Można bowiem wykupić kilka łączy internetowych, niekoniecznie od tego samego dostawcy. Jeśli wykupimy np. 4 łącza o przepustowości 10MBit możemy mieć łącze 40Mbit. Ale jak podłączyć 4 linie internetowe do naszej sieci?. Jeśli topologia sieci w firmie jest odpowiednia, to wystarczy podzielić ją na 4 fizyczne podsieci, tym samym podzielić wszystkie nasze komputery na 4 grupy. Każdą grupę należy podłączyć do oddzielnych łączy internetowych i problem szybkości internetu jest rozwiązany. Ale pojawia się inny problem. Każda z podsieci będzie należała do innej klasy adresowej IP – jak więc zapewnić wszystkim użytkownikom dostęp do wspólnych zasobów: do serwera, do dysku sieciowego czy do drukarek sieciowych ?. Podział sieci na fizyczne podsieci nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Należy pójść innym tropem: trzeba jakoś „połączyć” oddzielne łącza internetowe, w taki sposób aby z punktu widzenia użytkownika było to jedno łącze.
Takim „łącznikiem” jest odpowiedni router. Większość routerów ma tylko jedno złącze do podłączenia internetu WAN. Jak więc podłączyć kilka linii internetowych do jednej sieci lokalnej ? Musimy mieć router wyposażony w kilka portów WAN. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie komputera PC w tej roli. Możemy zrobić router do podłączenia kilkunastu a nawet kilkudziesięciu łączy internetowych. Takie komputery nasz serwis buduje, instaluje odpowiednie oprogramowanie oraz konfiguruje go u Klienta. To rozwiązanie ma i tę zaletę, że można router przystosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Można np. na routerze zainstalować firewall-a, udostępnić użytkownikom dysk sieciowy, udostępnić drukarkę podłączoną do USB serwera – z punktu widzenia użytkownika sieci taka drukarka będzie spełniać rolę drukarki sieciowej. Jeżeli Klient nie potrzebuje routera o aż tak rozbudowanych możliwościach wystarczy zakupić router wyposażony w odpowiednią ilość portów WAN.
Takie rozwiązanie można brać również pod uwagę również wtedy, gdy Klient chciałby mieć w pełni bezawaryjne łączę internetowe. A przecież łącze internetowe w każdej firmie czy instytucji jest newralgicznym elementem sieci komputerowej, więc powinno być bezawaryjne. Łatwo sobie wyobrazić jak będzie działać firma jeśli ulegnie uszkodzeniu internet – firma w praktyce działać nie będzie. Dlatego też warto zainstalować redundantne łącza. Wystarczy zakupić 2 lub więcej łączy od różnych dostawców. Jeśli np. wybierzemy jedno łącze przewodowe a drugie bezprzewodowe – to mamy pewność, że jeśli ulegnie awarii jedno to drugie będzie pracować i nie stracimy kontaktu z internetem – firma będzie nadal funkcjonować.
Nasza firma dostarcza odpowiednie routery, instalujemy je w taki sposób, aby nie było potrzeby zmiany okablowania u Klienta. Konfigurujemy router pod jego potrzeby. Na życzenie Klienta zajmujemy się administrowaniem sprzętu sieciowego w firmie.