Dyski twarde SSD przestały od dawna być już nowością, niedostępną dla przeciętnego Klienta. Obecnie stały się one bardzo popularne. Często producenci notebooków standardowo wyposażają w nie swoje produkty. Najlepiej gdy w laptopie są dwa miejsca na instalację dysków twardych. W jedną kieszeń montujemy dysk magnetyczny (duża pojemność) oraz dysk SSD, na którym instalujemy system operacyjny. Takie rozwiązanie jest optymalne: system operacyjny uruchamia się błyskawicznie, jest również dużo miejsca na pr ogramy i dane.
Konwencjonalny dysk twardy, montowany jeszcze w laptopach z niższej półki, dane gromadzi na talerzach magnetycznych. Głowica, umożliwiająca zarówno zapis jak i odczyt porusza się w obie strony nad wirującymi talerzami, odczytując lub zapisując dane. Dysk SSD natomiast to napęd działający podobnie jak pendrive, zbudowane są z pamięci typu flash. Dyski SSD nie mają części ruchomych. Współczesne napędy SSD składają się z pamięci typu flash. Ten rodzaj pamięci umożliwia przechowywanie zapisanych w niej danych bez konieczności dostarczenia zasilania. Jest to pamięć nieulotna, co odróżnia ją od pamięci RAM. Z tego względu działa bezszelestnie i jest w bardzo dużym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne. Decydującą przewagą dysków SSD nad konwencjonalnymi dyskami twardymi okazuje się przede wszystkim wyjątkowo krótki czasy dostępu do przechowywanych danych. Obecnie produkowane dyski SSD osiągają pojemność 512GB, co nie jest już małą pojemnością. Szybkość odczytu sięga 540 MB/s, zaś szybkość zapisu 500 MB/s. Dzięki temu zapisanie na dysku 1000 plików MP3 pochłonęło 20 sekundy, a ich odczytanie 18 sekund.
Obecnie dyski SSD są stosowane w:
- Laptopach; napędy SSD są już stosowane przede wszystkim w ultrabookach i klasycznych notebookach. Tańsze modele mają małe napędy SSD o pojemności 32GB-128GB, większe dyski trafiają tylko do bardzo drogich laptopów,
- Serwerach baz danych; komputery te muszą przetwarzać niekiedy miliony zapytań równocześnie, co powoduje, że trzeba stosować bardzo szybkie dyski.
Jeżeli kupiony laptop nie jest standardowo wyposażony w dysk SSD, możliwa jest zamiana dysku magnetycznego na SSD. Jednak przy takiej operacji użytkownik może natknąć się na parę problemów, które spowodują, że bez fachowej pomocy ze strony serwisu komputerowego sam nie poradzi sobie z tą operacją. Na rynku dostępne są dyski w różnych formatach. Są dyski po rozmiarach od 1.3” do 3.5”, są również dyski mSATA. Użytkownik musi dobrać dysk do swojego sprzętu. Jeżeli wybierze dysk nie kompatybilny z gniazdem, które jest w laptopie – konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów montażowych i/lub przejściówek.
Drugim problemem jest wybór dysku o satysfakcjonującej szybkości. Wybierając nieodpowiedni dysk, możne okazać się, że wzrost szybkości dysku w porównaniu z dyskiem standardowym nie jest zauważalny. Okaże się wtedy, że wydatek paruset złotych był nieopłacalny.
Kolejnym problemem, z jakim spotka się użytkownik jest instalacja systemu operacyjnego na nowym dysku. W większości przypadków wbrew pozorom nie jest ona banalna. Obecnie sprzedawane laptopy posiadają jedynie wersję instalacyjną systemu operacyjnego w postaci Recovery Partition. Brak płyt instalacyjnych do WINDOWS-a powoduje, że jedynie serwis komputerowy upora się z problemem instalacji i odpowiedniej konfiguracji WINDOWS-a na dysku SSD. Odpowiednia konfiguracja dysku SSD jest kluczowa jeśli chodzi o szybkość działania systemu operacyjnego. Szczególnie duże problemy pojawiają się przy próbie instalacji WINDOWS-a 8.
Nasz serwis radzi sobie z tymi problemami, dlatego zapraszamy Klientów, którzy chcą wymienić dysk standardowy na SSD do naszego serwisu mieszczącego się w Kaliszu przy ulicy Sukienniczej 2.