Drukowanie stron internetowych bez nagłówka i stopki

FireFox - zmiana nagłówka i stopkiCzęsto zdarza się że potrzebujemy wydrukować coś ze strony internetowej. Wydruk z popularnych przeglądarek jest obarczony pewnym mankamentem: oprócz treści, drukowane są nagłówek i stopka. W nagłówku najczęściej podany są: tytuł artykułu i adres internetowy strony; w stopce jest data wydruku i numer strony. Co zrobić gdy nie chcemy aby na wydruku były te dodatkowe informacje. Czy da się je usunąć ?. Okazuje się, że usunięcie tych informacji jest naprawdę proste. Modyfikacja wyglądu nagłówka lub stopki też nie nastręcza dużych problemów.
Jak zmienić zawartość nagłówka pokażę na przykładzie przeglądarki FireFox. Po  jej uruchomieniu wpisujemy adres internetowy „about:config

FireFox konfiguracja nagłówka i stopkiPojawia się cała lista parametrów przeglądarki, które użytkownik może zmieniać. Spośród tych parametrów wyszukujemy te, które są związane z nagłówkiem – najlepiej wpiszemy w wyszukiwarkę „head”.

Konfiguracja przeglądarki FireFox

Nagłówek zmieniamy dla każdej z zainstalowanych drukarek oddzielnie – w ten sposób możemy uzyskiwać różne wydruki na różnych drukarkach. Dlatego też na liście parametrów do zmian pojawi się lista parametrów dla każdej z nich:

FireFox about.configJeśli chcemy usunąć nagłówek należy usunąć wartość parametrów print_headercenter, print_headerleft, print_headerright (pozostawić je puste).

W analogiczny sposób możemy usunąć stopkę (footer).

Użytkownik może też zmodyfikować zawartość nagłówka i stopki. Wystarczy ustawić odpowiednie wartości parametrów konfiguracyjnych. Podaję tu listę dostępnych opcji:

  • &T – Tytuł dokumentu,
  • &U – Adres URL,
  • &D – Data i czas,
  • &P – Numer aktualnej strony,
  • &PT – Całkowita ilość stron.

Jak widzicie konfiguracja wydruku w przeglądarce Mozilla FireFox jest naprawdę łatwa. W bardzo podobny sposób możemy wyłączyć lub zmodyfikować wygląd nagłówka i stopki w innych przeglądarkach: Chrome, Internet Explorer (IE). Zapraszam do eksperymentowania.

 

 

Zobacz tez ...