Czy opłaca się naprawać karty rozszerzeń ?

naprawa_karty_io_naprawa Częstym Klienci pytają czy opłaca się naprawiać kartę rozszerzeń (modem, kartę I/O, kartę SVGA, sterownik SATA, kontroler RAID). Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy bowiem co to jest za karta i do czego jest wykorzystywana.

Jeżeli bowiem jest to zwykła karta graficzna (z akceleratorem 3D) – to z reguły nie opłaca się jej naprawiać bowiem nową kartę graficzną można kupić za niewielkie pieniądze i Klient otrzymuje grafikę o zdecydowanie lepszych parametrach niż stara. Ale jeżeli jest to karta graficzna specjalizowana (np. do programów CAD) to może okazać się, że naprawa jest zdecydowanie tańsza niż zakup nowej.

Podobnie jest w przypadku kart rozszerzeń typu Multi I/O (karty do rozbudowy komputera o porty COM-RS323C i LPT). Jeżeli jest to karta RS-232C (COM) do współpracy z urządzeniami zewnętrznymi (np. kasa fiskalna, waga, czytniki kodów kreskowych, centralka telefoniczna, komputer pokładowy samochodu) – tutaj może się okazać, że po zakupie nowa karta nie będzie współpracować z urządzeniami zewnętrznymi (gdyż karty COM obecnie produkowane nie spełniają pełnego standardu RS-232C). Naprawa karty jest jedynym rozwiązaniem.

Jeśli komputer, w którym chcemy wymienić uszkodzoną kartę rozszerzeń działa pod kontrolą starego systemu operacyjnego (WINDOWS 95/98/Me) lub systemu niezbyt powszechnego (LINUX/UNIX) to wtedy może się okazać, że nowe karty rozszerzeń nie wspierają tych systemów operacyjnych – i tutaj naprawa karty jest opłacalna.

Podobnie w przypadku modemów – naprawa jest opłacalna, gdyż obecnie modemów nie ma już w sprzedaży.

Zobacz tez ...