Awaria zewnętrznego dysku twardego

Naprawa_dysku_DS213_Plus_Awaria dysku twardego może kosztować bardzo drogo użytkownika. Odzyskanie danych takich jak zdjęcia, pliki z danymi jest z reguły bardzo czasochłonne i kosztowne. Dlatego też archiwizacja cennych danych jest bardzo ważną sprawą. Do tej pory dane archiwizowało się na płytach CD i DVD. Z praktycznego punktu widzenia ta metoda nie była zbyt popularna. Czas jaki musi poświęcić użytkownik na taką archiwizacje był zbyt długi. Wygodniej archiwizować dane na szybszych nośnikach: na pendrive-ach oraz zewnętrznych dyskach twardych USB. Korzystanie z pamięci typu pendrive nasz serwis nie zaleca, ze względu na stosunkowo dużą awaryjność tych pamięci. Dyski twarde USB są lepszym rozwiązaniem. Należy jednak zwrócić uwagę na to aby podczas kopiowania danych dysk USB nie ulegał żadnemu wstrząsowi. Nasi serwisanci rekomendują zewnętrzne serwery typu NAS do archiwizacji cennych danych.

NAS (ang. Network-Attached Storage – magazyn podłączony do sieci komputerowej) to pamięć masowa, którą podłącza się bezpośrednio do sieci komputerowej. Serwer NAS składają się z obudowy wyposażonej w płytę elektroniki sterującej fizycznymi dyskami twardymi. Elektronika serwera NAS wyposażona jest w port LAN – w tańszych modelach 10/100, w droższych modelach 10/100/1000. Szybkość  1GBit jest wystarczająca aby np. odtwarzać poprzez sieć komputerową strumieniowo film w jakości FullHD. W obudowie mieszczą się zazwyczaj 2-4 dyski. W macierzach NAS umieszczane są najczęściej procesory AMR, rzadziej procesory platformy x86. Na bazie tych procesorów zainstalowane jest oprogramowanie służące do zarządzania dyskami, tak aby zapewnić bezpieczeństwo danych oraz sprawny dostępu do zgromadzonych na nich danych w różnych sieciach (Windows, Linux, MacOS X). Najważniejszymi funkcjami, na które trzeba zwrócić uwagę kupując macierz NAS i które powinny być zaimplementowane sprzętowo lub programowo – są protokoły RAID (0,1,10,5).

RAID 0 polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób dysk logiczny ma rozmiar taki jak ilość dysków razy rozmiar najmniejszego z dysków. Dane na tak powstałej macierzy są przeplatane między dyskami, dzięki czemu uzyskuje się znaczne przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu. Ten poziom RAID stosuje się gdy użytkownikowi zależy na szybkiej archiwizacji i dearchiwizacji danych. Oczywiście ta metoda ma sens, gdy dysponujemy siecią lokalną szybszą niż szybkość przesyłu danych z dysków RAID 0 na zewnątrz.

Protokół RAID 1 pozwala na zarządzanie dwóch dysków twardych w taki sposób, aby przy awarii jednego z nich użytkownik nie utracił danych. W wyniku konfiguracji RAID 1 powstaje dysk logiczny o rozmiarze najmniejszego fizycznego dysku. Dyski RAID 1 są zwany również lustrzanym (ang. mirroring). Dane zapisywane są tu jednocześnie na obu dyskach twardych. Dzięki temu przy awarii jednego z dysków użytkownik ma dane na drugim i ich nie traci.

W bardziej rozbudowanych serwerach NAS zaimplementowane są wyższe poziomy RAID (np. 5), dzięki czemu można uzyskać większy stopień bezpieczeństwa danych i szybkości dostępu do nich. W tych przypadkach istnieje jednak konieczność zainstalowania większej ilości fizycznych dysków twardych.

Ważną sprawą jest rodzaj montowanych fizycznych dysków twardych w macierzach NAS. Od jakości (trwałości i szybkości) tych dysków zależy szybkość i niezawodność całego serwera NAS. Z reguły dyski w urządzeniach NAS pracują bez przerwy cały dzień. Nasz serwis nie zaleca instalacji standardowych dysków, stosowanych w komputerach stacjonarnych. Są one bowiem konstruowane do pracy z przerwami, max. 8 godzin dziennie.  Oczywiście można korzystać z takich  dysków 24 godzinę na dobę, jednak w takich warunkach pracy ich awaryjność znacznie wzrasta. Na rynku dostępne są specjalne dyski oznaczane przez producentów jako „NAS”. Nasi serwisanci rekomendują takie dyski do zastosowań w serwerach NAS. Dzięki takim dyskom, serwer będzie działał bezawaryjnie znacznie dłużej niż przy zastosowaniu dysków desktopowych.

Zobacz tez ...