Atak hakerów na routery i modemy NEOSTRADY

Atak hakerski ORANGEKlienci firmy ORANGE zostali ostatnio zaatakowani przez hakerów, którzy chcą wyłudzić dane (hasła). Ofiarą tego ogólnopolskiego ataku mogło paść nawet milion osób.  Atakujący wykorzystali luki w oprogramowaniu  popularnych routerów i modemów ADSL.  Atak hakerski na routery/modemy ADSL (Neostrada) polega na przejęciu kontroli nad urządzeniami i zmianie adresów serwerów DNS. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie może zamieniać strony banków lub sklepów internetowych na strony fałszywe, dzięki czemu cyberprzestępcy wyłudzają kody PIN do kart kredytowych, hasła do poczty elektronicznej, hasła do stron sklepów internetowych, portali aukcyjnych oraz inne poufne dane.

Jeżeli Twój router ma ustawione adresy serwerów DNS:
•    5.45.75.36
•    5.45.75.11
•    95.211.241.94
•    95.211.205.5
masz pewność, że zostałeś zaatakowany przez cyberprzestępców.

Firma ORANGE aby ograniczyć ryzyko dla swoich Klientów, zablokowała złośliwe adresów DNS. Takie działanie operatora powoduje, że użytkownik, który został już zaatakowany – traci kontakt z internetem. Użytkownik musi wtedy ustawić na swoim routerze (modemie) prawidłowe adresy DNS. Działania operatora internetu nie załatwia jednak do końca problemu – hakerzy mogą zmienić adresy DNS – wtedy zaatakowany użytkownik odzyskuje dostęp do internetu, ale znów narażony jest wyłudzenie danych. Obecnie jedynym skutecznym sposobem obrony przez tego typu atakami jest zaktualizowanie oprogramowania (firmware) routera (modemu) na takie, które uniemożliwi nieautoryzowaną zmianę adresów DNS na fałszywe.

Jak się okazuje ataki hakerów na adresy DNS nie dotyczą jedynie Klientów ORANGE, ale również klientów wszystkich polskich operatorów internetu. Do tej pory jednak ci operatorzy nie poczynili żadnych środków zaradczych by zablokować fałszywe adresy DNS. Użytkownicy, którzy padli ofiarą ataku mogą utracić kontrolę nad swoimi kontami w bankach, sklepach internetowych i portalach aukcyjnych.

Nasz serwis komputerowy sprawdzi Państwa modem czy router pod kątem ataku cyberprzestępców, zmieni adresy DNS na prawidłowe. W razie, gdy Państwa router będzie permanentnie narażony na ataki typu „fałszywy DNS” nasi technicy zaproponują optymalne rozwiązanie, które uniemożliwi tego typu ataki na Klienta.

Zobacz tez ...